Products in shopping cart
  • Your shopping cart is empty!

Wiosenne prace pielęgnacyjne w ogrodzie

18/02/2020 Reading time: 9 min
Wiosenne prace pielęgnacyjne w ogrodzie

Wiosna to najbardziej pracowity okres w ogrodzie. Pierwsza wiosenna pielęgnacja ogrodu powinna być kompleksowa, czyli należy wykonać wszystkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. W tym wpisie skupimy się na roślinach ozdobnych.

Usunięcie osłon zimowych

Ciężko jednoznacznie ustalić termin zdejmowania osłon zimowych (kaptury ochronne, biała agrowłóknina, słoma, gałęzie sosnowe/świerkowe itp.). Jest on zależny od przebiegu pogody i stanu rozwoju roślin. Większość krzewów możemy odkryć na przełomie marca i kwietnia. Gatunki roślin bardziej wrażliwych na mróz i przymrozki powinniśmy pozostawić okryte nawet do maja, choć zależy to od warunków pogodowych. Zbyt długie pozostawienie okryć zimowych może spowodować wydłużenie międzywęźli u roślin i przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych. Pamiętajmy, że w momencie powrotu przymrozków krzewy należy ponownie okryć. Osłony powinno zdejmować się w dzień pochmurny i bezwietrzny, aby nie narazić roślin na zbyt duży szok termiczny. W pierwszej kolejności usuwamy grube osłony (włókninę, kaptury ochronne, maty ze słomy, gałęzie itd.), a w późniejszym terminie możemy rozgarnąć liście, korę czy ziemne kopczyki.

osłony zimowe roślin
Rys. 1 - Rośliny okryte agrowłókniną
osłony zimowe roślin
Rys. 2 - Agrowłóknina chroni przez zimnym wiatrem i wysychaniem

Uzupełnianie ściółki na rabatach

Ściółka odgrywa bardzo dużą rolę w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża, a po wietrznej i bezśnieżnej zimie w naszym ogrodzie mogą pojawić się braki. Początek sezonu to dobry moment aby uzupełnić jej stan. Najbardziej podatna na wywiewanie jest oczywiście kora i wszelkiego rodzaju ściółki lekkie (trociny, miskant, słoma itd.). Jeżeli zauważymy, że czarna agrowłóknina jest poszarpana to również warto ją wymienić (oczywiście w uszkodzonym miejscu). 

uzupełnianie kory na rabatach
Rys. 3 - Uzupełnianie ściółki na rabatach
uzupełnianie kory na rabatach
Rys. 4 - Ściółka pełni ważną rolę w ogrodzie

Przycinanie roślin

Wiosenne cięcie to jeden z najbardziej istotnych zabiegów, które powinno wykonać się wiosną na większości krzewów ozdobnych. Przycinamy większość roślin t.j.: hortensje bukietowe, tawuły japońskie, róże, powojniki, krzewuszki, pięciorniki, berberysy, trawy ozdobne i wiele innych. Cięcie pobudza uśpione pąki i wspomaga krzewienie się. Jest to zabieg konieczny, jeśli chcemy aby nasz ogród wyglądał zadbanie. Większość roślin dobrze reaguje na cięcie, więc nie obawiajmy się tego zabiegu pielęgnacyjnego. Miejsce po cięciu grubych pędów, należy posmarować specjalną pastą na rany, aby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych.

przycinanie roślin
Rys. 5 - Wiosenne cięcie pobudza rośliny do wzrostu i polepsza krzewienie
przycinanie roślin
Rys. 6 - Wiosną przycinamy większość roślin

Sadzenie roślin

Wiosna to idealny moment na sadzenie wszelakich roślin, zarówno tych uprawianych w pojemnikach jak i kopanych z gruntu. Jednak przed rozpoczęciem prac warto uporządkować nieco rabaty. Usuwamy martwe, suche rośliny, które nie przetrwały zimy. Pamiętajmy, żeby podczas sadzenia zachować odpowiedni odstęp między roślinami, uwzględniając ich późniejsze rozmiary. Rośliny rosnące w zbyt dużym zagęszczeniu są bardziej podatne na choroby grzybowe, ponieważ cyrkulacja powietrza między krzewami w takim przypadku jest ograniczona. Po posadzeniu, rośliny dobrze podlewamy. Po ok. 2 tygodniach możemy przeprowadzić zabieg nawożenia.

Więcej na temat sadzenia znajdziesz w naszym artykule: Sezon sadzenia roślin?.

Nawożenie 

Jednym z najważniejszych wiosennych zabiegów jest nawożenie. Do odpowiedniego wzrostu rośliny potrzebują kompletu składników odżywczych. Zabieg najlepiej rozpocząć pod koniec marca. Do nawożenia zaleca się używać nawozów dedykowanych do konkretnych gatunków roślin np.: nawóz do hortensji, nawóz do borówek, nawóz do róż, nawóz do azalii i różaneczników itd. Stosując takie nawozy minimalizujemy ryzyko przenawożenia.

Szczegółowe informacje dotyczące nawożenia roślin znajdziesz w naszym artykule: Nawożenie roślin w ogrodzie.

nawożenie roślin
Rys. 7 - Nawożenie roślin
nawożenie roślin
Rys. 8 - Nie należy stosować zbyt dużych dawek nawozów

Pielęgnacja trawnika

Nie tylko rośliny ozdobne potrzebują więcej uwagi po okresie zimowym. Nasz trawnik również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim powinniśmy zgrabić resztki liści i przeprowadzić pierwsze koszenie. Wiosenna pielęgnacja trawnika uwzględnia również takie zabiegi jak wertykulacja, aeracja i nawożenie. Wertykulacja połączona z aeracją pozwoli na poprawienie struktury gleby i krzewienie się trawy. Pamiętajmy jednak, aby po przeprowadzeniu owych zabiegów wykonać dosiewkę. Na koniec zostaje nawożenie. Jeżeli nasz trawnik jest zniszczony po zimię dobrym wyborem będzie nawóz do regeneracji trawnika. Najczęściej jest to nawóz połączony z uniwersalną mieszanką nasion traw. Jeżeli jednak trawnik nie wygląda źle to możemy użyć zwykłego nawozu do trawnika lub nawozów wieloskładnikowych, długodziałających. Po przeprowadzeniu wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych trawnik podlewamy.

wertykulacja trawnika
Rys. 9 - Aeracja trawnika wzmacnia jego system korzeniowy i poprawia wygląd trawy

Bartosz
Flower-Garden team
Share

Heather is Blooming Now!

  • blooms even in winter
  • a great spring color accent
  • easy to grow and low-maintenance
price from9.99 zł
grasses