Dlaczego warto wybrać Budleje?
- Bogactwo kolorów: Budleje zachwycają różnorodnością barw. Kwitną w kolorach bieli, różu, fioletu, aż po głęboką purpurę, a nawet w kilku kolorach jednocześnie.
- Długi okres kwitnienia: Kwitną od lata aż do późnej jesieni, upiększając ogród przez wiele miesięcy. Kwiaty budleji pięknie pachną co jest ich dodatkowym atutem.
- Łatwa pielęgnacja: To krzewy odporne na suszę, mróz i niekorzystne warunki środowiskowe. W dodatku są mało wymagające w uprawie. Budleje to doskonały wybór zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników.
- Przyciąganie owadów: Kwiaty budlei wabią motyle i pszczoły, co czyni je doskonałym wyborem dla osób dbających o bioróżnorodność.
- Wiele zastosowań: Budleje można uprawiać w pojemnikach, na tarasach, balkonach. Idealnie nadają się na rabaty w ogrodzie. Budleje to doskonałe krzewy na kwitnące żywopłoty. Dobrze prezentują się w każdej kompozycji.
Gdzie posadzić budleję?
Budleje to rośliny bardzo łatwe w uprawie. Najlepiej rosną na stanowiskach w pełnym słońcu. Dzięki temu ich kwitnienie jest bardziej obfite, a kwiaty mają intensywniejszy kolor. Budleje preferują gleby żyzne (choć spokojnie poradzą sobie na glebach mniej zasobnych w składniki pokarmowe. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne. Unikaj miejsc, gdzie woda może zalegać, ponieważ korzenie budlei mogą zgnić. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest ciężka i gliniasta, warto dodać do niej piasek lub żwir, aby poprawić drenaż. Budleje w ogrodzie najlepiej zestawiać w grupach z innymi roślinami. Świetnie wyglądają w towarzystwie traw ozdobnych. Doskonale sprawdzają się również posadzone w donicach jako ozdoby balkonów i tarasów.
Przycinanie budlei
Budleje davida to rośliny, które bardzo dobrze znoszą cięcie. Zabieg powinno wykonać się wiosną, po ustąpieniu przymrozków. Siła cięcia i sposób zależy od tego co chcemy osiągnąć. Z własnego doświadczenia zalecamy mocne cięcie (najlepiej 15-20 cm nad ziemią) budleji zarówno tych o silnym wzroście jak i karłowych. Dzięki temu krzewy budlei będą gęstsze, zdrowsze i co najważniejsze pojawią się na nich mnóstwo kwiatów. Po kwitnieniu warto usuwać przekwitnięte kwiatostany. Jesienią można wykonać dodatkowe, delikatne cięcie korekcyjne (jeżeli krzewy mocno się rozrosły w trakcie sezonu). Odcięte pędy budlei można rozdrobnić i wykorzystać jako kompost.
Nawożenie budlei - jak zadbać o obfite kwitnienie?
Nawożenie to jeden z najważniejszych aspektów uprawy budlei. Rośliny do obfitego kwitnienia i silnego wzrostu potrzebują odpowiedniej dawki składników pokarmowych. Na rynku dostępnych jest wiele nawozów. Najbardziej ekologicznym wyborem będą nawozy organiczne (np.: kompost, obornik). Nawozy mineralne to natychmiastowy zastrzyk energii dla kwitnących roślin. Dla początkujących ogrodników zalecamy stosowanie nawozów wieloskładnikowych o spowolnionym działaniu. W takim przypadku ryzyko przenawożenia jest niskie. Zawsze stosuj się do dawkowania podanego na etykiecie danego produktu.
Nawożenie rozpoczynamy wiosną (marzec-kwiecień). Warto zwrócić uwagę, że kwitnące budleje potrzebują większej ilości fosforu i potasu, aby wykształcić piękne kwiaty o intensywnych barwach. W przypadku nawozów długodziałających wystarczy jedna (wiosenna) dawka. W przypadku nawozów organicznych i tych krótko działających nawożenie należy przeprowadzać aż do jesieni. Pamiętaj jednak, aby od połowy października stosować już nawozy jesienne, pozbawione azotu.
Kwitnący żywopłot z budlei
Budleje to idealny wybór na żywopłot. Różnorodność odmian sprawia, że można stworzyć zielone ogrodzenie o każdej wysokości. Najlepiej jednak wyglądają żywopłoty z odmian o wolniejszym wzroście i niższym pokroju. Aby taki żywopłot zachwycał kwitnieniem należy go przyciąć wczesną wiosną i po przekwitnięciu. W przypadku wysokich, szybkorosnących krzewów cięcie powinno się przeprowadzać częściej, co skutkuje słabszym kwitnieniem. Nie zmienia to jednak faktu, że żywopłot z budlei to opcja warta rozważenia.
Karłowe budleje w ogrodzie
Budleje do niedawna kojarzyły się z dużymi krzewami, które potrzebują sporo miejsca w ogrodzie. W tej chwili na rynku dostępnych jest wiele odmian budlei o karłowym wzroście. Większość z nich dorasta maksymalnie do ok. 1 m wysokości, a niektóre osiągają zaledwie 50 cm wysokości. Prym wiedzie tutaj seria Buterfly Candy® ,w obrębie której znajdziemy piękne odmiany, charakteryzujące się obfitym kwitnieniem, zwartym pokrojem i niskim wzrostem. Niskie budleje polecane są przede wszystkim na kwitnące rabaty do małych ogrodów, ale doskonale wyglądają również posadzone w grupie na większych rabatach. Genialnie prezentują się uprawiane w donicach jako ozdoby tarasów, cz balkonów itp. Pielęgnacja karłowych budlei wygląda dokładnie tak samo jak innych okazów i nie jest w żaden sposób problematyczna. Niskie rośliny z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność, a karłowe sadzonki budleji są jedną z najchętniej wybieranych opcji.
Budleja - najczęściej zadawane pytania:
- Czy budleja to motyli krzew? - Tak, budleje nazywa się motylimi krzewami, ze względu na fakt, że ich kwiaty przyciągają motyle.
- Kiedy sadzić budleje? - Termin sadzenia roślin uprawianych w doniczkach nie ma znaczenia. Można je sadzić przez cały rok.
- Czy budleje są odporne na mróz? - Tak, budleje są mrozoodporne. To bardzo wytrzymałe krzewy.
- Czy można przycinać budleje? - Tak, budleja bardzo dobrze znosi cięcie. Wpływa ono na lepsze krzeiwenie roślin i obfitsze kwitnienie.
- Czy budleja szybko rośnie? - Tak, budleje rosną szybko.
- Czy budleja nadaje się na żywopłot? - Tak, budleja to idelany krzew na kwitnący żywopłot.
- Czy budleja jest zimozielona? - Nie, budleja zrzuca liście na zimę.
- Czy budleję można uprawiać w donicy? - Tak, budleje świetnie nadają się do uprawy w donicach. Idealnie nadają się do tego odmiany budleii o karłowym wzroście.
- Czy budleja jest miododajna? - Tak, kwiaty budlei są miododajne, a w dodatku przyciągają motyle.
- Czy budleja pachnie? - Tak, kwiaty budlei mają przyjemny, delikatny zapach.
- Kiedy kwitnie budleja? - Budleja kwitnie w lecie.
- Jak rozmnożyć budleję? - Budleja bardzo łatwo rozmnaża się zarówno przez sadzonki jak i wysiew nasion.